XO VIDEO


2005 XO CC
POSTERS


HAVE YOU SEEN THIS BUS?

XO Men
Jeremy Bloom
Patrick Dill
Gabe Doebler
Jeff Drouet
Brayce Forsha
Rick Fuller
Greg James
Destry Johnson
Tim Julian
Paul Kezes
Max King
Ross Krempley
Eric Logsdon
John Lucas
Ben Mangrum
John Mantalas
Dan McLean
Jeff Sather
Nathan Senner
Lance Thompson
Jeremy Tolman
Kevin Ullman
Rob Vermillion
Chase Wells
Brandon Workman

XO Women
Tara Crowley
Francie Faure
Laura Harmon
Liz James

Christy Lacey-Krietz
Jill Mestler
Jenny Rodgers
Magdalena Sandoval
Kylee Wells
Lauren Wiener
Liz Wilson
Caitlin Wittreich


Team XO Well Represented at Eugene Challenge Mile

 

News Release

CONTACT:
Ross Krempley—Team XO Director
Tel: 541.579.8326
Email: ross@teamxo.com
Mail: P.O. Box 3915



 
Team XO Well Represented at Eugene Challenge Mile
 

Eugene - OR - May 27 2006 - The Eugene Running Company hosted the Eugene Challenge Mile for the second year the day before the anticipated Prefontaine Classic. With over 200 entries and prize money on the line, Team XO made sure to represent itself and support the local event with athletes from the team as well as the Team XO / Lane Distance Project training group led by Ross Krempley. “It’s great to have a local meet that both the community and the elite runners can participate in that isn’t a 5k or 10k… It is nice to have a road race option for the middle distance runners,” said Krempley. “It really shows the commitment Eugene has to the sport of running.”

XO was led by Eric Logsdon (4:01 miler) who placed 2nd overall with a time of 4:10.2 after the homestretch kick went to Blake Boldon who won the “B Section” of the Pre Classic 1500 meter run earlier that day. Max King wasn’t too far behind with his 6th place finish clocking 4:12.6 and Dylan Mason rounded out the XO crew with a 9th place finish (4:21.5). Other XO and Lane Distance Project finishers included: David Morgan, Matt Barnhart, Anthony Monteleone, Toma Starodubtseva and Nikki Gledhill. A special thanks goes to the Eugene Running Company for hosting the event as well as all the volunteers who helped make the event such a success.

 

XO Spring Update:
Spring ’06 Brings More Success for XO Team XO will be sending at least ten elite athletes to this year’s USA Track & Field Championships held in Indianapolis, Indiana from June 21-25. The team will once again be led by its elites in the field events including Cari Soong (women’s hammer), Nikki McEwen (women’s pole vault), Simidele Adeagbo (women’s triple jump), Leonidas Watson (men’s long and triple jumps), Kyley Johnson (men’s high jump), and Adam Kriz (men’s hammer). On the track they will be joined by Max King (men’s steeplechase), Eric Logsdon (men’s 5000), and Jane Rudkin (women’s steeplechase). Several other athletes are on the bubble for getting into the National meet: Ross Krempley (men’s 800), Phil Alexander (men’s 200), John Stiegeler (men’s javelin), and Jason Boness (men’s high jump). Videos of each of these athletes are viewable at the XO website (www.teamxo.com). Coverage and results will be posted on the website during or shortly following the meet. “USAs will cap the best outdoor season we’ve ever had,” says team Director Ross Krempley, “in terms of depth, participation, and cream of the crop type of athletes posting dozens and dozens of wins this year.”

In its 3rd year, the XO Invite garnered national attention with media sources like Dyestat.com flying in to cover the meet as one of their elite high school events on the USA calendar. Despite the maelstrom of rain and wind centered on Hayward Field that day, the athletes’ competitive fire was never doused. Setting numerous meet records, state leading marks, and even crowning a new overall team champion (Jesuit), the meet was deemed another great success by meet organizers. “It couldn’t have been done without the generous help of our volunteers who braved the wind, rain, and cold for the entire day,” said Krempley. XO appreciates the support of and would like to thank the Oregon Track Club for its continued partnership with Team XO as well as the University of Oregon’s Track and Field program. “There is a pretty sweet synergy between the three organizations,” said Krempley of XO, the OTC, and UO. “We are pleased with how the XO Invite turned out and was a means of highlighting UO and two of the most prominent track organizations in America.”

Finally, information for the XO Kids Camp is up! The Kids Camp is designed for kids of any athletic background to improve their speed, hops, endurance, and overall athleticism while having fun doing it! They will learn training tips directly from ex-UO athletes and current Team XO athletes. Please check the team website for more information.

 

 

Kevin Ullman
800 meter specialist
XO Press Director
 

Race Day Photos




Individual  Results

Bib   	Name  	City, State  	Age  	Gen  	Chiptime  	Finish  	AG  	OA            

Men's Results:
250  	Blake Boldon 	Ames, IA 	26  	M  	00:04:08.2 	00:04:08.2 	-- 	1  	
103 	Eric Logsdon 	Eugene, OR 	24  	M  	00:04:10.2 	00:04:10.2 	-- 	2 	
164 	Will Viviani 	Eugene, OR 	24  	M  	00:04:10.9 	00:04:10.9 	-- 	3 	
182 	John Mackay 	Eugene, OR 	33  	M  	00:04:11.6 	00:04:11.6 	1 	4 	
36 	Chris Clancy 	Portland, OR 	24  	M  	00:04:11.7 	00:04:11.7 	1 	5 	
91 	Max King 	Eugene, OR 	26  	M  	00:04:12.6 	00:04:12.6 	1 	6 	
125 	Taylor Neal 	Coeur D'Alene, ID 	20  	M  	00:04:18.4 	00:04:18.4 	2 	7 	
173 	Sean Williams 	Eugene, OR 	26  	M  	00:04:19.0 	00:04:19.0 	2 	8 	
109 	Dylan Mason 	Eugene, OR 	32  	M  	00:04:21.5 	00:04:21.5 	2 	9 	
224 	Antonio Vieyva 	Salem, OR 	21  	M  	00:04:19.0 	00:04:21.9 	3 	10 	
115 	John Mering 	Boise, ID 	17  	M  	00:04:22.3 	00:04:22.3 	1 	11 	
210 	William Yochum 	Goleta, CA 	16  	M  	00:04:22.6 	00:04:25.5 	2 	12 	
218 	David Morgan 	Ashland, OR 	19  	M  	00:04:22.7 	00:04:25.8 	3 	13 	
147 	Andrew Stauffer 	Boise, ID 	28  	M  	00:04:25.9 	00:04:25.9 	3 	14 	
48 	Joe Dudman 	Portland, OR 	41  	M  	00:04:27.6 	00:04:27.6 	1 	15 	
183 	Paul Nielsen 	Orlando, FL 	20  	M  	00:04:27.9 	00:04:27.9 	4 	16 	
198 	Matthew Barnhart 	Eugene, OR 	20  	M  	00:04:25.2 	00:04:28.4 	5 	17 	
239 	Chris Youges 	Eugene, OR 	40  	M  	00:04:32.8 	00:04:32.8 	2 	18 	
97 	Thomas Kreuzpeintner 	Eugene, OR 	40  	M  	00:04:33.0 	00:04:33.0 	3 	19 	
188 	David Sherman 	Blue River, OR 	17  	M  	00:04:30.7 	00:04:33.5 	4 	20 	
242 	Justin Samudio 	Eugene, OR 	22  	M  	00:04:33.7 	00:04:33.7 	6 	21 	
137 	David Rodriguez 	Corpus Christi, TX 	23  	M  	00:04:34.1 	00:04:34.1 	7 	22 	
272 	Kevin Sully 	Eugene, OR 	22  	M  	00:04:34.3 	00:04:34.3 	8 	23 	
18 	Daniel Bartosz 	Portland, OR 	29  	M  	00:04:35.7 	00:04:35.7 	4 	24 	
189 	Bradley Sowder 	Lexington, KY 	25  	M  	00:04:36.3 	00:04:36.3 	5 	25 	
136 	Steven Robert 	Eugene, OR 	16  	M  	00:04:33.9 	00:04:36.8 	5 	26 	
233 	John Boosinger 	Eugene, OR 	30  	M  	00:04:35.3 	00:04:38.4 	6 	27 	
117 	Anthony Monteleone 	Eugene, OR 	20  	M  	00:04:35.4 	00:04:38.4 	9 	28 	
223 	Devan Schulz 	Bend, OR 	35  	M  	00:04:39.8 	00:04:39.8 	1 	29 	
243 	Josh Hulst 	Eugene, OR 	24  	M  	00:04:37.4 	00:04:40.5 	10 	30 	
160 	Cley Twigg 	Sandy, UT 	30  	M  	00:04:37.8 	00:04:41.0 	3 	31 	
257 	Ryan Santans 	Central Point, OR 	16  	M  	00:04:38.1 	00:04:41.5 	6 	32 	
90 	Eamonn Kerr-Daly 	Eugene, OR 	15  	M  	00:04:38.2 	00:04:41.7 	7 	33 	
45 	Stephen Dickey Jr. 	Anderson, SC 	18  	M  	00:04:38.9 	00:04:42.0 	8 	34 	
251 	Tom Atkins 	Eugene, OR 	35  	M  	00:04:44.1 	00:04:46.9 	2 	35 	
264 	Curtis Yungen 	Central Point, OR 	15  	M  	00:04:44.6 	00:04:48.0 	9 	36 	
92 	Sammy Kirtner 	Eugene, OR 	15  	M  	00:04:44.5 	00:04:48.1 	10 	37 	
158 	Colin Tracey 	Eugene, OR 	17  	M  	00:04:46.3 	00:04:50.0 	11 	38 	
220 	Adam Haldorson 	Cresswell, OR 	18  	M  	00:04:47.1 	00:04:50.3 	12 	39 	
206 	Tyler A Stanley 	Eugene, OR 	18  	M  	00:04:48.0 	00:04:51.3 	13 	40 	
37 	Tyler Courtright 	Eugene, OR 	17  	M  	00:04:48.9 	00:04:51.7 	14 	41 	
244 	Jacob Swinn 	Eugene, OR 	23  	M  	00:04:53.4 	00:04:53.4 	11 	42 	
258 	Justen Pohll 	Eugene, OR 	16  	M  	00:04:51.0 	00:04:54.4 	15 	43 	
134 	Craig Rice 	Portland, OR 	35  	M  	00:04:51.7 	00:04:54.9 	3 	44 	
197 	Matt Murray 	Madison, CT 	21  	M  	00:04:52.0 	00:04:55.6 	12 	45 	
82 	Dan Jackson 	Springfield, OR 	47  	M  	00:04:54.9 	00:04:58.2 	1 	46 	
241 	Daniel Tkebuchava 	Eugene, OR 	22  	M  	00:04:55.0 	00:04:58.5 	13 	47 	
102 	Jacob Leighter 	Eugene, OR 	17  	M  	00:04:55.7 	00:04:58.8 	16 	48 	
16 	Fidel Banuelos 	Lafayette, OR 	39  	M  	00:04:54.9 	00:04:58.9 	4 	49 	
94 	Jeff Knowlton 	Eugene, OR 	44  	M  	00:04:55.4 	00:04:59.1 	4 	50 	
11 	Mark Alexander 	Seattle, WA 	41  	M  	00:04:56.5 	00:04:59.5 	5 	51 	
193 	Orin Schummacher 	Eugene, OR 	33  	M  	00:04:56.3 	00:04:59.5 	4 	52 	
212 	Dan Wojcik 	Eugene, OR 	50  	M  	00:04:57.6 	00:05:00.0 	1 	53 	
222 	Cary Stephens 	Corvallis, OR 	37  	M  	00:04:56.9 	00:05:00.0 	5 	54 	
266 	Nate Spihney 	Eugene, OR 	22  	M  	00:04:58.3 	00:05:01.7 	14 	55 	
98 	Brandon Kundert 	Eugene, OR 	19  	M  	00:04:59.2 	00:05:02.8 	17 	56 	
133 	Leonardo Reyes 	Stockton, CA 	16  	M  	00:05:01.8 	00:05:04.6 	18 	57 	
254 	Ari Winbush 	Eugene, OR 	27  	M  	00:05:02.4 	00:05:05.8 	7 	58 	
33 	Jared Christian 	Springfield, OR 	15  	M  	00:05:06.1 	00:05:10.1 	19 	59 	
259 	James Croft 	Central Point, OR 	14  	M  	00:05:08.4 	00:05:12.3 	1 	60 	
156 	Shaphan Thomas 	Eugene, OR 	21  	M  	00:05:09.6 	00:05:13.9 	15 	61 	
203 	Chris Carmen 	Eugene, OR 	24  	M  	00:05:10.6 	00:05:16.1 	16 	62 	
150 	David Swift 	Portland, OR 	37  	M  	00:05:13.5 	00:05:18.1 	6 	63 	
255 	David Harding 	Lake Oswego, OR 	46  	M  	00:05:16.9 	00:05:19.8 	2 	64 	
114 	Hans McKnight 	Eugene, OR 	24  	M  	00:05:15.5 	00:05:21.2 	17 	65 	
216 	Josh Marean 	Eugene, OR 	34  	M  	00:05:17.1 	00:05:21.7 	5 	66 	
246 	Eduardo Medina 	Eugene, OR 	16  	M  	00:05:19.2 	00:05:23.7 	20 	67 	
155 	Jon Theiring 	Eugene, OR 	31  	M  	00:05:20.5 	00:05:25.0 	6 	68 	
214 	Matthew Melancon 	Eugene, OR 	12  	M  	00:05:22.8 	00:05:26.6 	2 	69 	
215 	Aaron Matney 	Eugene, OR 	16  	M  	00:05:24.6 	00:05:28.2 	21 	70 	
227 	Mark Wenneker 	Philadelphia, PA 	47  	M  	00:05:25.1 	00:05:28.4 	3 	71 	
10 	Ty Adams 	Eugene, OR 	28  	M  	00:05:28.8 	00:05:32.9 	8 	72 	
69 	Curt Hawkinson 	Salem, OR 	42  	M  	00:05:32.3 	00:05:36.3 	6 	73 	
269 	Erik Wildey 	Roseburg, OR 	26  	M  	00:05:33.3 	00:05:36.8 	9 	74 	
55 	Mike Galligan 	Redding, CA 	47  	M  	00:05:35.6 	00:05:39.8 	4 	75 	
113 	Jim McDannald 	Portland, OR 	28  	M  	00:05:38.2 	00:05:41.5 	10 	76 	
38 	Brad Coutant 	Billings, MT 	48  	M  	00:05:36.2 	00:05:41.6 	5 	77 	
128 	Peter Oneil 	Union, WA 	59  	M  	00:05:41.1 	00:05:44.7 	1 	78 	
19 	Ted Bates 	Eugene, OR 	37  	M  	00:05:40.1 	00:05:45.5 	7 	79 	
56 	Richard Gambino 	Eugene, OR 	44  	M  	00:05:44.5 	00:05:49.4 	7 	80 	
247 	Drew Poulin 	Seattle, WA 	51  	M  	00:05:45.4 	00:05:50.1 	2 	81 	
166 	Jeff Walker 	Lebanon, OR 	55  	M  	00:05:46.7 	00:05:50.3 	2 	82 	
47 	Bob Doran 	Little Rock, AR 	51  	M  	00:05:46.0 	00:05:50.8 	3 	83 	
191 	Mel Bankoff 	Eugene, OR 	55  	M  	00:05:49.1 	00:05:54.5 	3 	84 	
39 	Gary Craven 	Eugene, OR 	62  	M  	00:05:52.9 	00:05:58.6 	1 	85 	
273 	Robert Davis 	Las Vegas, NV 	36  	M  	00:05:54.1 	00:06:00.6 	8 	86 	
14 	Joe Bails 	Mahomet, IL 	34  	M  	00:05:54.3 	00:06:01.0 	7 	87 	
230 	Chris Couchman 	Eugene, OR 	20  	M  	00:05:54.6 	00:06:01.2 	18 	88 	
99 	Quinn Lambert 	Snohomish, WA 	17  	M  	00:05:57.8 	00:06:03.6 	22 	89 	
253 	Braeden Emrick 	Eugene, OR 	11  	M  	00:05:59.3 	00:06:04.2 	3 	90 	
202 	Yannick Fourage 	Tacoma, WA 	43  	M  	00:06:00.6 	00:06:04.6 	8 	91 	
141 	Andrew Schob 	Bend, OR 	58  	M  	00:06:00.1 	00:06:05.7 	4 	92 	
110 	Ryan May 	Eugene, OR 	20  	M  	00:06:00.6 	00:06:06.8 	19 	93 	
118 	Joe Mosley 	Eugene, OR 	52  	M  	00:06:01.8 	00:06:08.2 	4 	94 	
262 	Dave McGory 	Eugene, OR 	54  	M  	00:06:04.3 	00:06:09.5 	5 	95 	
64 	Bob Hacker 	Eugene, OR 	52  	M  	00:06:06.6 	00:06:12.3 	6 	96 	
211 	Pat Yochum 	Goleta, CA 	54  	M  	00:06:09.1 	00:06:14.1 	7 	97 	
32 	Les Castle 	Eugene, OR 	60  	M  	00:06:09.3 	00:06:14.4 	2 	98 	
66 	Randy Hale 	Stockton, CA 	46  	M  	00:06:11.7 	00:06:15.6 	6 	99 	
256 	Rhes Solakian 	Eugene, OR 	30  	M  	00:06:13.6 	00:06:17.1 	8 	100 	
121  	Zane Mowery 	Eugene, OR 	14  	M  	00:06:14.2 	00:06:19.6 	4 	101  	
159 	Larry Turner 	Eugene, OR 	33  	M  	00:06:14.6 	00:06:21.3 	9 	102 	
169 	Anders Westlund 	Veneta, OR 	12  	M  	00:06:19.7 	00:06:24.9 	5 	103 	
201 	Chris Engstrom 	Eugene, OR 	39  	M  	00:06:19.9 	00:06:26.4 	9 	104 	
129 	Jacob Pew 	Eugene, OR 	15  	M  	00:06:22.2 	00:06:27.0 	23 	105 	
124 	Ned Nabeta 	Eugene, OR 	54  	M  	00:06:23.4 	00:06:27.9 	8 	106 	
207 	Ken Den Ouden 	Eugene, OR 	41  	M  	00:06:21.6 	00:06:28.5 	9 	107 	
88 	Nick Kelley 	Veneta, OR 	27  	M  	00:06:25.1 	00:06:32.1 	11 	108 	
130 	Brandon Phillips 	Eugene, OR 	18  	M  	00:06:24.9 	00:06:32.1 	24 	109 	
204 	Todd Huffman 	Eugene, OR 	39  	M  	00:06:26.8 	00:06:33.8 	10 	110 	
192 	Michael Edelstein 	Springfield, CA 	47  	M  	00:06:29.7 	00:06:34.9 	7 	111 	
205 	Scott Surkamer 	Cottage Grove, OR 	50  	M  	00:06:31.7 	00:06:36.9 	9 	112 	
135 	Gary Richwine 	Marina Del Rey, CA 	57  	M  	00:06:50.4 	00:06:54.9 	5 	113 	
51 	Daryl Ehson 	Eugene, OR 	33  	M  	00:06:46.0 	00:06:56.5 	10 	114 	
199 	Kevin James 	West Jordan, UT 	25  	M  	00:06:53.3 	00:06:59.7 	12 	115 	
196 	Dan Murray 	Madison, CT 	51  	M  	00:06:54.3 	00:07:01.0 	10 	116 	
83 	Jim Jaqua 	Eugene, OR 	61  	M  	00:06:57.2 	00:07:03.7 	3 	117 	
270 	Matthew Carter 	Eugene, OR 	17  	M  	00:06:55.5 	00:07:04.5 	25 	118 	
172 	David Wilkins 	Eugene, OR 	62  	M  	00:06:57.0 	00:07:04.7 	4 	119 	
42 	Don Danielson 	Eugene, OR 	51  	M  	00:06:59.9 	00:07:07.3 	11 	120 	
100 	Rocky Lambert 	Snohomish, WA 	45  	M  	00:07:12.8 	00:07:18.5 	8 	121 	
240 	Joe Volk 	Medford, OR 	44  	M  	00:07:13.6 	00:07:23.7 	10 	122 	
15 	William Bails 	Stanwood, IA 	57  	M  	00:07:17.9 	00:07:24.4 	6 	123 	
161 	Dereck Urbanowski 	Eugene, OR 	26  	M  	00:07:17.6 	00:07:25.9 	13 	124 	
127 	Kaigin Olafson 	Eugene, OR 	33  	M  	00:07:23.7 	00:07:32.2 	11 	125 	
236 	Kwan Yee 	Eugene, OR 	0  	M  	00:07:25.1 	00:07:33.9 	1 	126 	
144 	Randy Smith 	Eugene, OR 	50  	M  	00:07:31.3 	00:07:35.2 	12 	127 	
186 	James Wilkinson 	Eugene, OR 	15  	M  	00:07:32.0 	00:07:37.9 	26 	128 	
22 	Billy Benedict 	Veneta, OR 	49  	M  	00:07:34.6 	00:07:40.8 	9 	129 	
200 	Bryan Maynes 	Draper, UT 	26  	M  	00:07:37.0 	00:07:45.1 	14 	130 	
72 	Daniel Hazen 	Eugene, OR 	12  	M  	00:07:38.7 	00:07:49.1 	6 	131 	
177 	Bill DeGroot 	Springfield, OR 	55  	M  	00:07:41.9 	00:07:50.3 	7 	132 	
35 	Jordan Christian 	Springfield, OR 	12  	M  	00:07:44.2 	00:07:51.8 	7 	133 	
228 	Max Skorodinsky 	Eugene, OR 	35  	M  	00:07:43.1 	00:07:52.1 	11 	134 	
34 	Jim Christian 	Springfield, OR 	46  	M  	00:07:45.2 	00:07:52.7 	10 	135 	
25 	Tim Blank 	Eugene, OR 	45  	M  	00:07:45.7 	00:07:54.5 	11 	136 	
30 	Jon Burke 	Eugene, OR 	40  	M  	00:07:50.0 	00:07:55.8 	11 	137 	
263 	Jeff Gottfried 	Eugene, OR 	45  	M  	00:07:54.2 	00:08:08.3 	12 	138 	
249 	Aaron Shelton 	Eugene, OR 	31  	M  	00:08:07.6 	00:08:16.0 	12 	139 	
163 	Rusty Van Rossmann 	Corvallis, OR 	49  	M  	00:08:07.1 	00:08:17.8 	13 	140 	
252 	Patrick Logan 	Eugene, OR 	46  	M  	00:08:13.3 	00:08:22.4 	14 	141 	
170 	Jim Wilhelm 	San Francisco, CA 	53  	M  	00:08:58.2 	00:09:09.0 	13 	142 	
105 	David Lovison 	Eugene, OR 	53  	M  	00:09:05.7 	00:09:17.0 	14 	143 	
153 	Ed Taylor 	Eugene, OR 	36  	M  	00:09:10.9 	00:09:22.8 	12 	144 	
225 	Malafu Tiatia 	Rockford, IL 	44  	M  	00:09:27.7 	00:09:38.8 	12 	145 	
44 	Steve Dickey 	Anderson, SC 	48  	M  	00:09:36.3 	00:09:46.7 	15 	146 	
268 	Noel Franco 	Eugene, OR 	30  	M  	00:09:44.3 	00:09:54.0 	13 	147 	
28 	Bruce Brown 	Eugene, OR 	61  	M  	00:09:44.7 	00:09:56.0 	5 	148 	
57 	John Garitz 	Springfield, OR 	43  	M  	00:10:58.6 	00:11:09.8 	13 	149 	
81 	Olden Intheway 	Weaverville, CA 	63  	M  	00:14:22.1 	00:14:37.2 	6 	150 	





Womens Results:
49  	Sopagna Eap 	Eugene, OR 	25  	F  	00:04:49.5 	00:04:49.5 	-- 	1  	
73 	Charlyn Hefflinger 	Meridian, ID 	33  	F  	00:04:54.4 	00:04:57.2 	-- 	2 	
226 	Andrea Niggemeier 	Philadelphia, PA 	36  	F  	00:05:00.0 	00:05:03.4 	-- 	3 	
21 	Tiffany Beechy 	Eugene, OR 	25  	F  	00:05:01.5 	00:05:04.2 	1 	4 	
62 	Erin Gray 	Eugene, OR 	19  	F  	00:05:10.5 	00:05:10.5 	1 	5 	
148 	Kely Stauffer 	Boise, ID 	27  	F  	00:05:10.5 	00:05:10.5 	2 	6 	
157 	Alyssa Tower 	Vancouver, WA 	43  	F  	00:05:27.8 	00:05:31.8 	1 	7 	
54 	Lauren Galligan 	Redding, CA 	13  	F  	00:05:35.7 	00:05:39.6 	1 	8 	
26 	Ali Brauer 	Corvallis, OR 	12  	F  	00:05:39.9 	00:05:43.6 	2 	9 	
275 	Veronica Valda 		39  	F  	00:05:43.9 	00:05:48.3 	1 	10 	
63 	Jeanette Groesz 	Redmond, OR 	56  	F  	00:05:44.6 	00:05:48.9 	1 	11 	
89 	Denise Kelp 	Eugene, OR 	36  	F  	00:05:45.2 	00:05:49.2 	2 	12 	
78 	Courtney Hochstetler 	Salem, OR 	13  	F  	00:05:48.4 	00:05:52.2 	3 	13 	
50 	Becca Eddy 	Eugene, OR 	12  	F  	00:05:49.4 	00:05:53.7 	4 	14 	
145 	Toma Starodubtseva 		19  	F  	00:05:56.3 	00:05:56.3 	2 	15 	
96 	Rita Krantz 	Culp Creek, OR 	15  	F  	00:06:01.8 	00:06:05.8 	3 	16 	
143 	Wendy Simmons 	Eugene, OR 	41  	F  	00:06:01.8 	00:06:06.1 	2 	17 	
217 	Tammy Volk 	Medford, OR 	41  	F  	00:06:04.3 	00:06:08.8 	3 	18 	
427 	Amanda Engstrom 	Eugene, OR 	13  	F  	00:06:06.0 	00:06:10.7 	5 	19 	
116 	Amanda Merrill 	Springfield, OR 	13  	F  	00:06:12.5 	00:06:12.5 	6 	20 	
120 	Alia Mowery 	Eugene, OR 	12  	F  	00:06:14.5 	00:06:19.4 	7 	21 	
168 	Colleen Wedin 	Eugene, OR 	36  	F  	00:06:14.5 	00:06:20.6 	3 	22 	
151 	Michelle Swift 	Portland, OR 	33  	F  	00:06:18.3 	00:06:23.0 	1 	23 	
261 	Michelle Philley 	Eugene, OR 	33  	F  	00:06:19.3 	00:06:23.7 	2 	24 	
265 	Whitney Merrill 	Eugene, OR 	12  	F  	00:06:19.0 	00:06:23.7 	8 	25 	
31 	Andrea Cameron 	Portland, OR 	27  	F  	00:06:16.9 	00:06:24.1 	3 	26 	
59 	Nikki Gledhill 	Eugene, OR 	19  	F  	00:06:22.6 	00:06:27.0 	4 	27 	
245 	Maggie Eliot 	Eugene, OR 	23  	F  	00:06:27.1 	00:06:31.1 	1 	28 	
248 	Andi Curson 	Eugene, OR 	12  	F  	00:06:36.3 	00:06:36.3 	9 	29 	
122 	Sierra Myers 	Enumclaw, WA 	12  	F  	00:06:36.5 	00:06:43.5 	10 	30 	
65 	Emily Hacker 	Eugene, OR 	14  	F  	00:06:37.1 	00:06:43.9 	11 	31 	
234 	Connie Cottrell 	Springfield, OR 	41  	F  	00:06:43.1 	00:06:48.0 	4 	32 	
235 	Cearra Cottrell 	Springfield, OR 	11  	F  	00:06:43.1 	00:06:48.0 	12 	33 	
232 	Dory King 	Bend, OR 	26  	F  	00:06:47.7 	00:06:54.9 	4 	34 	
195 	Erin Fuller 	Eugene, OR 	32  	F  	00:06:47.3 	00:06:55.5 	3 	35 	
178 	Mara Finkelstein 	Eugene, OR 	11  	F  	00:06:49.4 	00:06:57.3 	13 	36 	
142 	Betsy Seth 	Dallas, OR 	48  	F  	00:06:51.8 	00:06:58.8 	1 	37 	
194 	Angie Renich 	Eugene, OR 	31  	F  	00:06:55.1 	00:07:03.2 	4 	38 	
80 	Eileen Holzman 	Troutdale, OR 	62  	F  	00:06:58.5 	00:07:06.0 	1 	39 	
24 	Rachael Blank 	Eugene, OR 	13  	F  	00:07:07.1 	00:07:15.7 	14 	40 	
131 	Gayle Proudfoot Shoup 	Eugene, OR 	60  	F  	00:07:10.8 	00:07:18.7 	2 	41 	
58 	Judy Gilbert 	Marina Del Rey, CA 	62  	F  	00:07:11.8 	00:07:19.8 	3 	42 	
106 	Terry-Lynn Lovison 	Eugene, OR 	50  	F  	00:07:13.0 	00:07:20.6 	1 	43 	
119 	Sharon Mosley 	Eugene, OR 	43  	F  	00:07:14.1 	00:07:22.7 	5 	44 	
84 	Mary Jaqua 	Eugene, OR 	40  	F  	00:07:15.8 	00:07:23.9 	6 	45 	
20 	Sara Bean Duncan 	Eugene, OR 	18  	F  	00:07:28.6 	00:07:36.4 	5 	46 	
179 	Ann Cole Finkelstein 	Eugene, OR 	47  	F  	00:07:32.6 	00:07:41.3 	2 	47 	
23 	Sarah Benedict 	Veneta, OR 	14  	F  	00:07:36.6 	00:07:42.9 	15 	48 	
208 	Tammy Den Ouden 	Eugene, OR 	36  	F  	00:07:41.7 	00:07:48.8 	4 	49 	
213 	Maureen Sweda-Eldridge 	Harrisburg, OR 	30  	F  	00:07:42.1 	00:07:50.5 	5 	50 	
221 	Ilse Berkeley 	Portland, OR 	63  	F  	00:07:56.6 	00:08:04.9 	4 	51 	
101 	Margaret Lara 	Eugene, OR 	34  	F  	00:08:01.8 	00:08:13.2 	6 	52 	
75 	Janet Heinonen 	Eugene, OR 	55  	F  	00:08:05.1 	00:08:16.0 	2 	53 	
162 	Robyn Van Rossmann 	Corvallis, OR 	48  	F  	00:08:18.3 	00:08:28.8 	3 	54 	
260 	Jane Dods 	Springfield, OR 	69  	F  	00:08:32.1 	00:08:37.7 	1 	55 	
52 	Koda Ellis 	Eugene, OR 	14  	F  	00:08:37.7 	00:08:43.8 	16 	56 	
95 	Rachel Koroush 	Eugene, OR 	28  	F  	00:08:37.7 	00:08:43.8 	5 	57 	
229 	Kelsey Pargeter 	Eugene, OR 	11  	F  	00:08:53.7 	00:09:03.6 	17 	58 	
171 	Shannon Wilhelm 	Eugene, OR 	23  	F  	00:08:58.4 	00:09:09.0 	2 	59 	
132 	Erin Regali 	Eugene, OR 	39  	F  	00:09:03.9 	00:09:13.0 	5 	60 	
152 	Anita Tanner 	Cheshire, OR 	56  	F  	00:09:07.1 	00:09:16.2 	3 	61 	
184 	Angie Moppert 	Eugene, OR 	26  	F  	00:09:05.2 	00:09:17.3 	6 	62 	
190 	Lisa Bellinger 	Eugene, OR 	37  	F  	00:09:05.3 	00:09:17.5 	6 	63 	
180 	Robin Forster 	Eugene, OR 	54  	F  	00:09:06.8 	00:09:20.2 	2 	64 	
74 	Jennifer Hehnke 	Eugene, OR 	27  	F  	00:09:10.3 	00:09:22.2 	7 	65 	
149 	Marie Stringer 	Eugene, OR 	62  	F  	00:09:10.4 	00:09:23.8 	5 	66 	
61 	Mary Graham 	Cottage Grove, OR 	51  	F  	00:09:48.1 	00:09:55.0 	3 	67 	
60 	Angela Gore 	Eugene, OR 	43  	F  	00:09:49.6 	00:09:59.2 	7 	68 	
111 	Laura McClimans 	Eugene, OR 	26  	F  	00:10:05.0 	00:10:16.2 	8 	69 	
17 	Cary Barrett 	Junction City, OR 	41  	F  	00:10:11.7 	00:10:25.0 	8 	70 	
209 	Deana Schnoor 	Eugene, OR 	26  	F  	00:10:19.6 	00:10:29.0 	9 	71 	
431 	Renee Buchanan 	Eugene, OR 	35  	F  	00:10:20.8 	00:10:32.3 	7 	72 	
181 	Wendy Laing 	Eugene, OR 	40  	F  	00:10:28.8 	00:10:38.9 	9 	73 	
187 	Paola Hardt 	Eugene, OR 	42  	F  	00:11:27.4 	00:11:40.1 	10 	74 	
435 	Isabella Hardt 	Eugene, OR 	15  	F  	00:11:27.5 	00:11:40.2 	6 	75 	






 



Living the dream in Eugene ::
::XO Track and Field Team of our DREAMS...
::XO Kids Athletic Camp of our DREAMS...
::XO Cross Country Team of our DREAMS...
::XO Invite Track and Field Meet of our DREAMS...
::What XO DREAMS are next...

 

   ©Team XO Inc.
P :: 541.579.TEAM
E :: Team XO
M :: P.O. Box 3915
    Eugene, OR 97403